Pretraži ovaj blog

srijeda, 29. prosinca 2010.

Postavljanje bežičnih mreža

Postavljanje bežičnih mreža

Zamislite da sjedite na kauču u svojoj dnevnoj sobi pregledavajući Internet ili da razgovarate s prijateljima na mreži dok se navečer opuštate u krevetu, ili pak da s računala u kuhinji šaljete dokumente pisaču u svom kućnom uredu. Bežična mreža nudi vam krajnju fleksibilnost, a postavljanje takve mreže lakše je nego što mislite. Ovaj će vas članak provesti kroz korake za postavljanje i korištenje bežične mreže.

Pribavljanje odgovarajuće opreme

Prije postavljanja bežične mreže potrebne su vam sljedeće stavke:

Pokaži sve

Postavljanje modema i internetske veze

Kada nabavite svu opremu, potrebno je postaviti modem i internetsku vezu. Ako vaš modem nije postavio vaš davatelj internetskih usluga (ISP), slijedite upute koje ste dobili s modemom da biste ga povezali s računalom i Internetom. Ako koristite Digital Subscriber Line (DSL) vezu, povežite modem s telefonskom utičnicom. Ako koristite kabelsku vezu, povežite modem s kabelskom utičnicom. Dodatne informacije potražite u odjeljkuPostavljanje širokopojasne (DSL ili kabelske) veze.

Smještanje bežičnog usmjerivača

Postavite bežični usmjerivač na mjesto na kojem će primati najjači signal uz najmanju interferenciju. Da biste postigli najbolje rezultate, slijedite ove savjete:

  • Postavite bežični usmjerivač na središnje mjesto. Postavite usmjerivač što bliže središtu doma da biste pojačali signal bežične mreže u cijelom domu.

  • Postavite bežični usmjerivač iznad poda i podalje od zidova i metalnih predmeta kao što su metalni ormarići za spise. Što je manje fizičkih prepreka između vašeg računala i signala usmjerivača, veća je vjerojatnost da će signal koji primate biti najjači.

  • Smanjenje interferencije. Oprema za mrežu 802.11g koristi radijsku frekvenciju od 2,4 gigaherca (GHz). Ta je frekvencija jednaka onoj većine mikrovalnih pećnica i mnogih bežičnih telefona. Ako uključite mikrovalnu pećnicu ili primite poziv na bežičnom telefonu, signal vaše bežične mreže možda će privremeno biti prekinut. Većinu ovih problema možete izbjeći korištenjem bežičnog telefona s većom frekvencijom, na primjer 5,8 GHz.

Zaštita bežične mreže

Sigurnost je uvijek važna, a kad je riječ o bežičnoj mreži, još je i važnija jer signal vaše mreže može se proširiti i izvan granica vašeg doma. Ako ne osigurate mrežu, postoji mogućnost da osobe u vašoj blizini koje imaju računalo mogu pristupiti podacima pohranjenima na vašim umreženim računalima te iskoristiti vašu internetsku vezu za povezivanje s Internetom. Da biste pridonijeli zaštiti svoje mreže, učinite sljedeće:

  • Zaštitite usmjerivač promjenom zadanog korisničkog imena i lozinke. Na većinu usmjerivača proizvođači postave zadano korisničko ime i lozinku, kao i zadani mrežni naziv. Netko bi mogao iskoristiti te podatke da bi pristupio vašem usmjerivaču bez vašeg znanja. Da biste to izbjegli, promijenite zadano korisničko ime i lozinku za svoj usmjerivač. Upute potražite u informacijama koje ste dobili s uređajem.

  • Postavite sigurnosni ključ za svoju mrežu. Baš kao što ormarići za spise imaju ključeve, a sefovi kombinacije, bežične mreže imaju mrežni sigurnosni ključ radi zaštite od neovlaštenog pristupa. Da biste postavili mrežni sigurnosni ključ, slijedite ove korake:

    1. Centar za mrežu i zajedničko korištenje otvorite tako da nakon gumba StartSlika gumba Startkliknete Upravljačka ploča. U okvir za pretraživanje unesite mreža, a zatim kliknite Centar za mrežu i zajedničko korištenje.

    2. Kliknite Postavljanje nove veze ili mreže.

    3. Kliknite Postavljanje nove mreže, a zatim Dalje.

    Čarobnjak će vas provesti kroz stvaranje naziva mreže i sigurnosnog ključa. Ako vaš usmjerivač to podržava, čarobnjak će prema zadanim postavkama namjestiti sigurnost putem značajke Wi-Fi zaštićeni pristup (WPA ili WPA2). Preporučujemo da po mogućnosti koristite WPA2 jer nudi veću sigurnost od WPA ili Wired Equivalent Privacy (WEP) zaštite. Uz WPA2 ili WPA možete koristiti i pristupni izraz da ne biste morali pamtiti kriptični slijed slova i brojeva. Dodatne informacije potražite u odjeljkuRazličite metode zaštite bežične mreže

Slika čarobnjaka za postavljanje usmjerivača ili pristupne točkeStvorite mrežni sigurnosni ključ

  • Zapišite svoj sigurnosni ključ i držite ga na sigurnom mjestu. Slijedeći upute u čarobnjaku, sigurnosni ključ možete spremiti i na USB fleš memorijski pogon.

  • Koristite vatrozid. Vatrozid je hardver ili softver koji pridonosi zaštiti računala od hakera ili zlonamjernog softvera. Ako je na svakom umreženom računalu pokrenut vatrozid, možete spriječiti širenje zlonamjernog softvera na svojoj mreži te zaštititi računala kada pristupate Internetu. Vatrozid sustava Windows isporučuje se zajedno s ovom verzijom sustava Windows. Dodatne informacije potražite u odjeljku Vatrozid: najčešća pitanja.

Dodavanje računala u mrežu

Da biste prijenosno ili stolno računalo povezali sa svojom bežičnom mrežom, slijedite ove korake:

  1. Otvorite odjeljak Povezivanje s mrežom klikom na ikonu mreže (Slika ikone bežične mreže ili Slika ikone ožičene mreže) u području obavijesti.

  2. Na popisu mreža kliknite mrežu s kojom se želite povezati, a potom kliknite Poveži.

  3. Unesite sigurnosni ključ. Možete unijeti ključ ili umetnuti USB fleš memorijski pogon koji sadrži sigurnosni ključ u USB priključak na računalu.

Zajedničko korištenje datoteka i pisača

Većina korisnika ima bežičnu mrežu da bi mogli pristupiti Internetu iz bilo koje prostorije u kući, ali žele i slobodu bežičnog pristupa datotekama i pisačima.

Pokaži sve

Uživanje u slobodi

I to je sve - vaša bežična mreža spremna je za korištenje. Opustite se na kauču ili na terasi dok pregledavate Internet, šaljete e-poštu i kupujete putem Interneta.

Postavljanje i korištenje mreža


Dell™ Latitude™ D531 Korisnički priručnik

Povezivanje mrežnog ili širokopojasnog modemskog kabela

Postavljanje mreže

Bežična lokalna mreža

Mobilna širokopojasna (WWAN)

Vatrozid Microsoft® Windows®


Postavljanje računalne mreže osigurava povezivost između računala i Interneta, drugog računala ili mreže. Primjerice, putem mreže postavljene kod kuće ili u malom uredu možete ispisivati na zajednički pisač, pristupati pogonima i datotekama na drugom računalu, pretraživati druge mreže ili pristupati Internetu. Lokalnu mrežu (LAN) možete postaviti pomoću mrežnog ili širokopojasnog modemskog kabela ili pak možete koristiti bežičnu mrežu LAN (WLAN).

Operativni sustavi Microsoft® Windows® XP i Microsoft Windows Vista® posjeduju čarobnjake koji vam pomažu i vode kroz postupak umrežavanja računala. Za više informacija o umrežavanju pritisnite Start ili ® Windows Help and Support (Pomoć i podrška sustava Windows).


Povezivanje mrežnog ili širokopojasnog modemskog kabela

Prije no što svoje računalo priključite na mrežu, na računalo morate instalirati mrežni adapter i na njega priključiti mrežni kabel.

  1. Mrežni kabel priključite na konektor mrežnog adaptera koji se nalazi na stražnjoj strani računala.

NAPOMENA: Konektor kabela umetnite tako da sjedne na mjesto, a zatim kabel lagano povucite kako biste provjerili je li ispravno priključen.
  1. Drugi kraj mrežnog kabela priključite na uređaj za mrežno povezivanje ili na zidnu mrežnuutičnicu.

NAPOMENA: Mrežni kabel ne priključujte u konektor za telefonsku liniju.


Postavljanje mreže

Windows XP:

  1. Pritisnite Start® All Programs (Svi programi)® Accessories (Dodatni programi)® Communications(Komunikacije)® Network Setup Wizard (Čarobnjak postavljanja mreže)® Next (Sljedeće)® Checklist for creating a network (Popis provjere za stvaranje mreže).

NAPOMENA: Ako za način povezivanja odaberete This computer connects directly to the Internet(Ovo računalo se izravno povezuje s Internetom), omogućit ćete integrirani vatrozid operativnog sustava Windows XP Service Pack 2 (SP2).
  1. Ispunite kontrolni popis.

  2. Vratite se u Čarobnjak postavljanja mreže i slijedite upute u čarobnjaku.

Windows Vista:

  1. Pritisnite gumb za pokretanje sustava Windows Vista ® Connect To (Poveži s)® Set up a connection or network (Postavljanje povezivanja ili mreže).

  2. Odaberite opciju pod Choose a connection option (Izbor opcije povezivanja).

  3. Pritisnite Next (Sljedeće), a zatim slijedite upute u čarobnjaku.


Bežična lokalna mreža

WLAN čini niz međusobno povezanih računala koja međusobno komuniciraju preko zračnih valova, a ne preko mrežnog kabela koji se mora priključiti u svako računalo. Računala se u WLAN mrežu povezuju preko uređaja za radijsku komunikaciju koji se naziva pristupna točka ili bežični usmjerivač te on računalima omogućuje pristup Internetu ili mreži. Pristupna točka ili bežični usmjerivač i kartica za bežičnu mrežu na računalu komuniciraju tako da njihove antene odašilju podatke putem zračnih valova.

Što je potrebno za uspostavljanje WLAN veze

Prije postavljanja WLAN veze potrebno vam je sljedeće:

  • Brzi (širokopojasni) pristup Internetu (npr. kabelski ili DSL)

  • Širokopojasni modem koji je priključen i radi

  • Bežični usmjerivač ili pristupna točka

  • Kartica za bežičnu mrežu za svako računalo koje želite priključiti na WLAN

  • Mrežni kabel s mrežnim (RJ-45) priključkom

Provjera kartice za bežičnu mrežu

Ovisno o odabiru opcija prilikom kupnje računala, računalo može biti različito konfigurirano. Kako biste provjerili ima li računalo karticu za bežičnu mrežu i kako biste odredili njenu vrstu, učinite nešto od sljedećeg:

  • Pritisnite gumb Start i opciju Connect To (Poveži s).

  • Potvrda o narudžbi za vaše računalo

Gumb Start i opcija Connect To (Poveži s)

U sustavu Microsoft Windows XP pritisnite Start® Connect To (Poveži s)® Show all connections (Prikaži sve veze).

U sustavu Microsoft Windows Vista pritisnite ® Connect To (Poveži s)® View network computers and devices(Prikaži mrežna računala i uređaje).

Ako se opcija Wireless Network Connection (Bežična mrežna veza) ne prikaže pod LAN or High-Speed Internet(LAN ili brzi Internet), kartica za bežičnu mrežu vjerojatno nije instalirana.

Ako se opcija Wireless Network Connection (Bežična mrežna veza) prikaže, kartica za bežičnu mrežu je instalirana. Za prikaz podrobnijih informacija o kartici za bežičnu mrežu:

  1. Desnom tipkom miša pritisnite Wireless Network Connection (Bežična mrežna veza).

  2. Pritisnite Properties (Svojstva).

Prikazat će se prozor Wireless Network Connection Properties (Svojstva bežične mrežne veze). Naziv bežične mrežne kartice i broj modela navedeni su na kartici Općenito.

NAPOMENA: Ako je vaše računalo postavljeno na mogućnost izbornika Classic Start (Klasični), mrežne veze možete vidjeti pritiskom na Start® Settings (Postavke)® mrežno povezivanje (Mrežne veze). Ako se ne prikaže opcija Wireless Network Connection (Bežična mrežna veza), kartica za bežičnu mrežu vjerojatno nije instalirana.

Potvrda o narudžbi za vaše računalo

Na potvrdi o narudžbi koju ste primili prilikom naručivanja računala naveden je sav hardver i softver koji se isporučuje zajedno s računalom.

Korištenje bežičnog usmjerivača i širokopojasnog modema

  1. Kontaktirajte svog pružatelja internetskih usluga (ISP) i od njega zatražite informacije o zahtjevima povezivanja za svoj širokopojasni modem.

  2. Provjerite jeste li spojili žice za internetski pristup pomoću širokopojasnog modema prije pokušaja postavljanja bežične internetske veze (pogledajte Povezivanje mrežnog ili širokopojasnog modemskog kabela).

  3. Instalirajte softver potreban za bežični usmjerivač. Uz bežični usmjerivač vjerojatno je isporučen i CD za instalaciju. Instalacijski CD-ovi obično sadrže informacije o instalaciji i rješavanju problema. Instalirajte potreban softver prema uputama koje daje proizvođač usmjerivača.

  4. Isključite računalo i sva druga računala u blizini na kojima je omogućena bežična veza pomoću izbornikaStart ili .

  5. Isključite kabel za napajanje širokopojasnog modema iz zidne utičnice.

  6. Isključite mrežni kabel iz računala i modema.

  7. Iz bežičnog usmjerivača isključite kabel AC adaptera kako biste osigurali da usmjerivač nema napajanja.

NAPOMENA: Nakon isključivanja širokopojasnog modema pričekajte najmanje 15 minuta prije no što nastavite s postavljanjem mreže.
  1. Mrežni kabel uključite u mrežni konektor (RJ-45) na širokopojasnom modemu koji je isključen iz napajanja.

  2. Drugi kraj mrežnog kabela priključite na konektor za Internet vezu (RJ-45) na bežičnom usmjerivaču koji je isključen iz napajanja.

  3. Provjerite da na širokopojasni modem osim mrežnog kabela koji povezuje modem i bežični usmjerivačnisu priključeni nikakvi drugi mrežni niti USB kabeli.

NAPOMENA: Kako biste izbjegli neuspjelo povezivanje, svoju bežičnu opremu ponovo pokrenite niže navedenim redoslijedom.
  1. Uključite samo širokopojasni modem i pričekajte najmanje 2 minute kako bi se širokopojasni modem stabilizirao. Nakon 2 minute prijeđite na korak 12.

  2. Uključite bežični usmjerivač i pričekajte najmanje 2 minute kako bi se bežični usmjerivač stabilizirao. Nakon 2 minute prijeđite na korak 13.

  3. Uključite računalo i pričekajte da se dovrši postupak pokretanja.

  4. U dokumentaciji koju ste dobili uz bežični usmjerivač potražite sljedeće upute za postavljanje bežičnog usmjerivača:

    • Uspostavljanje komunikacije između računala i bežičnog usmjerivača.

    • Konfiguracija bežičnog usmjerivača za komunikaciju sa širokopojasnim usmjerivačem.

    • Pronađite naziv svoje širokopojasne veze bežičnog usmjerivača. Tehnički izraz za naziv širokopojasne značajke usmjerivača je Service Set Identifier (SSID) ili mrežni naziv.

  5. Ako je potrebno, konfigurirajte karticu bežične mreže za spajanje na bežičnu mrežu (pogledajte Spajanje na WLAN).

Spajanje na WLAN

NAPOMENA: Prije spajanja na WLAN provjerite jeste li slijedili upute u Bežična lokalna mreža.
NAPOMENA: Sljedeće upute za umrežavanje ne vrijede za interne kartice s Bluetooth® bežičnom tehnologijom ili mobitele.

Ovaj odjeljak omogućuje općenite postupke spajanja na mrežu korištenjem bežične tehnologije. Nazivi mreža i pojedinosti konfiguracija mogu se razlikovati. Pogledajte Bežična lokalna mreža za više informacija o pripremanju računala za spajanje na WLAN.

Za priključivanje kartice za bežičnu mrežu na mrežu potreban je poseban softver i upravljački programi. Softver je već instaliran.

NAPOMENA: Ako je softver uklonjen ili neispravan, pratite upute iz dokumentacije za karticu za bežičnu mrežu. Provjerite vrstu kartice za bežičnu mrežu instalirane u računalo i zatim potražite taj naziv na web-stranici za podršku tvrtke Dell™ na adresi support.dell.com. Više informacija o vrsti kartice bežične mreže koja je instalirana na računalo potražite u Provjera kartice za bežičnu mrežu.

Određivanje upravitelja bežičnog mrežnog uređaja

Ovisno o tome koji je softver instaliran na vaše računalo, vašim mrežnim uređajima mogu upravljati različiti uslužni programi za konfiguraciju bežične mreže:

  • Klijentski uslužni program vaše bežične mrežne kartice

  • Operativni sustav Windows XP ili Windows Vista

Za utvrđivanje uslužnog programa bežične konfiguracije koja upravlja bežičnom mrežnom karticom u sustavu Windows XP:

  1. Pritisnite Start® Settings (Postavke)® Control Panel (Upravljačka ploča)® Network Connections (Mrežno povezivanje).

  2. Desnom tipkom miša pritisnite ikonu Wireless Network Connection (Bežična mrežna veza) i zatim pritisniteView Available Wireless Networks (Prikaži dostupne bežične mreže).

Ako se u prozoru Choose a wireless network (Odabir bežične mreže) prikazuje Windows cannot configure this connection (Sustav Windows ne može konfigurirati vezu), bežičnom mrežnom karticom upravlja klijentski uslužni program bežične mrežne kartice.

Ako je u prozoru Choose a wireless network (Odabir bežične mreže) navedeno Click an item in the list below to connect to a wireless network in range or to get more information (Za povezivanje s bežičnom mrežom u dometu ili za dobivanje dodatnih informacija pritisnite stavku s donjeg popisa), karticom za bežičnu mrežu upravlja operativni sustav Windows XP.

Za utvrđivanje koji uslužni program za bežičnu konfiguraciju upravlja bežičnom mrežnom karticom u sustavu Windows Vista:

  1. Pritisnite ® Connect To® Manage wireless networks (Poveži s upravljanjem bežičnih mreža).

  2. Dvaput pritisnite profil za otvaranje zaslona svojstava bežične mreže.

Za određene informacije o instaliranom pomoćnom programu bežične konfiguracije na računalu pogledajte dokumentaciju bežične mreže pritiskom na Start ili ® Windows Help and Support Center (Centar pomoći i podrške sustava Windows).

Dovršetak priključivanja na WLAN

Kad uključite računalo i području se identificira mreža (za koju vaše računalo nije konfigurirano), pojavi se skočni prozor blizu ikone mreže u području obavijesti (u donjem desnom kutu Windows radne površine).

Pratite upute koje se nalaze u prikazanim odzivnicima uslužnog programa.

Kada računalo konfigurirate za odabranu bežičnu mrežu, na zaslonu će se prikazati još jedan odzivnik koji vas obavještava kako je računalo priključeno na tu mrežu.

Nakon toga se prilikom svake prijave na računalo unutar dometa odabrane bežične mreže na zaslonu pojavljuje isti odzivnik koji vas obavještava o bežičnoj mrežnoj vezi.

NAPOMENA: Ako odaberete sigurnu mrežu, morate unijeti WEP ili WPA ključ kada program to od vas zatraži. Sigurnosne mrežne postavke jedinstvene su za svaku mrežu. Dell ne može navesti te informacije.
NAPOMENA: Priključivanje računala na mrežu može trajati do 1 minute.

Praćenje stanja kartice bežične mreže

Pokazivač bežične aktivnosti omogućuje vam lagani način nadziranja stanja bežičnih uređaja računala. Za uključivanje ili isključivanje pokazivača bežične aktivnosti pritisnite ikonu QuickSet na traci zadataka i odaberiteHotkey Popups (Skočni prozori za hotkey). Ako nije potvrđeno Wireless Activity Indicator Off (Pokazivač bežične aktivnosti isključen), pokazivač je uključen. Ako je potvrđeno Wireless Activity Indicator Off (Pokazivač bežične aktivnosti isključen), pokazivač je isključen.

Pokazivač bežične aktivnosti prikazuje jesu li bežični uređaji koji si ugrađeni u računalo omogućeni ili onemogućeni. Kad uključite ili isključite funkciju bežičnog umrežavanja, pokazivač bežične aktivnosti mijenja se kako bi pokazao stanje.

Više informacija o pokazivaču aktivnosti bežične mreže Dell QuickSet potražite pritiskom desne tipke miša na ikonu QuickSet na traci sa zadacima i odaberite Help (Pomoć).


Mobilna širokopojasna (WWAN)

Bežična širokopojasna mreža, poznata i kao Wireless Wide Area Network (WWAN), najbrža je digitalna mreža koja osigurava pristup Internetu na mnogo širem zemljopisnom području no WLAN, koja obično pokriva 100 do 1000 stopa. Računalo može održavati pristup bežičnoj mreži dok se nalazi unutar zone koja pokriva mobilni prijenos podataka. Informacije o pokrivenosti brze bežične mreže potražite kod svog pružatelja internetskih usluga.

NAPOMENA: Iako s mobitela možete pozivati na određene geografske lokacije, lokacija ne mora obavezno biti unutar zone pokrivanja podataka mobitela.

Uspostavljanje povezivanja mobilne širokopojasne mreže

NAPOMENA: Ovisno o računalu, mobilnu širokopojasnu PC karticu ili ExpressCard možete koristiti za uspostavljanje povezivanja mobilne širokopojasne mreže.

Za uspostavljanje povezivanja mobilne širokopojasne mreže trebate:

  • Mobilnu širokopojasnu PC karticu ili ExpressCard

NAPOMENA: Za upute o korištenju PC kartice ili ExpressCards pogledajte Korištenje kartica.
  • Aktivirana mobilna širokopojasna PC kartica ili ExpressCard ili aktiviran Subscriber Identity Module (SIM) za davatelja usluge

  • Uslužni program za Dell mobilnu širokopojasnu karticu (već instaliran na vašem računalu ako ste karticu kupili pri kupnji računala ili na CD koji ste dobili s karticom ako ste je kupili odvojeno od računala)

Ako je uslužni program oštećen ili izbrisan s računala, pogledajte upute u korisničkom vodiču Uslužni program Dellove mobilne širokopojasne kartice. Korisnički vodič je dostupan pritiskom na Start or ® Help and Support (Pomoć i podrška) ili na CD-u koji je priložen s karticom ako ste je kupili odvojeno od računala.

Provjera Dell mobilne širokopojasne kartice

Ovisno o odabiru opcija prilikom kupnje računala, računalo može biti različito konfigurirano. Kako biste odredili konfiguraciju svog računala, pogledajte jedno od sljedećeg:

  • Provjerite potvrdu o narudžbi

  • Centar za pomoć i podršku sustava Microsoft Windows

Za provjeru mobilne širokopojasne kartice u Centru za pomoć i podršku sustava Windows:

  1. Pritisnite Start® Help and Support (Pomoć i podrška)® Use Tools to view your computer information and diagnose problems (Za prikaz informacija o računalu i dijagnostičkih problema koristite Alati.)

  2. Pod Tools (Alati) pritisnite My Computer Information (Informacije o mom računalu)® Find information about the hardware installed on this computer (Pronađite informacije o hardveru instaliranom na računalo).

Na zaslonu My Computer Information - Hardware (Informacije o mom računalu - hardver), možete vidjeti koja je vrsta mobilne širokopojasne kartice instalirana u vaše računalo, kao i druge hardverske komponente.

NAPOMENA: Mobilna širokopojasna kartica je navedena pod Modems (Modemi).

Spajanje na mobilnu širokopojasnu mrežu

NAPOMENA: Prije nego se spojite na Internet, morate aktivirati uslugu mobilne širokopojasne mreže preko svog davatelja usluga mobitela. Za upute i dodatne informacije o korištenju pomoćnog programa Dell mobilne širokopojasne kartice pogledajte korisnički priručnik pritiskom na Start ili ® Windows Help and Support Center (Centar pomoći i podrške sustava Windows). Korisnički priručnik je dostupan i na web-mjestu Dell podrške support.dell.com te na CD-u koji je priložen mobilnoj širokopojasnoj kartici.

Koristite uslužni program za Dell mobilnu širokopojasnu karticu kako biste uspostavili i upravljali vezom mobilne širokopojasne mreže s Internetom:

  1. Za pokretanje programa pritisnite ikonu Dell Mobile Broadband Card Utility (Uslužni program za karticu za bežičnu širokopojasnu mrežu) na radnoj površini u sustavu Windows.

  2. Pritisnite Connect (Poveži).

NAPOMENA: Gumb Connect (Poveži) mijenja se u gumb Disconnect (Prekini).
  1. Za upravljanje mrežnom vezom s uslužnim programom slijedite upute na zaslonu.

OR

  1. Pritisnite Start® All Programs (Svi programi)® Dell Wireless (Dell bežično).

  2. Pritisnite Dell Wireless Broadband (Bežično širokopojasno) i slijedite upute na zaslonu.

Upravljanje mrežnim postavkama

Dell QuickSet Location Profiler pomaže vam upravljati mrežnim postavkama koje odgovaraju fizičkoj lokaciji vašeg računala. Uključuje dvije kategorije postavki profila:

  • Postavke profila lokacije

  • Postavke opće mobilnosti

Možete koristiti Location Profile Settings (Postavke profila lokacije) za stvaranje profila za pristup Internetu sa svojim računalom u uredu, kući ili ostalim javnim mjestima s internetskim uslugama. General Mobility Settings(Postavke opće mobilnosti) omogućava vam promjenu načina rukovanja mrežnim vezama. Profili se sastoje od različitih postavki mreže i opreme koja vam je potrebna pri korištenju računala na različitim lokacijama.

Za više informacija o funkciji Dell QuickSet pritisnite desnom tipkom miša ikonu QuickSet na traci sa zadacima i odaberite Help (Pomoć).


Vatrozid Microsoft® Windows®

Vatrozid za Windows osigurava osnovnu zaštitu od neovlaštenog pristupa računalu dok ste spojeni na Internet. Vatrozid za Windows automatski se omogućuje kada pokrenete Network Setup Wizard (Čarobnjak za postavljanje mreže).

Kada je vatrozid za Windows omogućen za neku mrežu, pojavljuje se ikona vatrozida s crvenom pozadinom u dijelu Network Connections (Mrežno povezivanje) u aplikaciji Control Panel (Upravljačka ploča).

NAPOMENA: Omogućavanje vatrozida za Windows ne smanjuje potrebu za antivirusnim softverom.

Za informacije pritisnite Start® Control Panel (Upravljačka ploča)® Security (Sigurnost)® Windows Firewall(Vatrozid sustava Windows) ili pritisnite Start ili ® Windows Help and Support Center (Centar pomoći i podrške sustava Windows).

Postavljanje računalnih mreža

Projektiranje lokalnih računalnih mreža

• Planiranje rasporeda mrežnih utičnica
• Planiranje postavljanja kom. ormara
• Planiranje postavljanja preklopnika
• Planiranje povezivanja na WAN i Internet
• Planiranje postavljanja UTP/FTP kabela i kanalica

Izvođenje lokalnih računalnih mreža

• Postavljanje kanalica
• Postavljanje UTP/FTP kabela
• Postavljanje mrežnih utičnica
• Postavljanje komunikacijskog ormara
• Postavljanje spojne točke i preklopnika
• Spajanje UTP/FTP kabela između spojne točke i utičnica

Konfiguriranje lokalnih računalnih mreža

• Spajanje računala u lokalnu mrežu
• Konfiguriranje svih računala u mreži za međusoban rad
• Konfiguriranje Windows servera
• Konfiguriranje Exchange servera
• Konfiguriranje backupa na NAS
• Konfiguriranje mrežnih printera i scanera
• Konfiguriranje izlaza na Internet preko mreže

Održavanje lokalnih računalnih mreža

• Dijagnostika i pronalazak kvarova i grešaka
• Otklanjanje svih fizičkih kvarova
• Otklanjanje svih programskih kvarova
• Čišćenje svih računalnih virusa
• Instalacija NOD32 Antivirus programa
• Instalacija NOD32 Remote Servera
• Konfiguriranje NOD32 klijenata za upravljanje preko Remote Administrator konzole

Konfiguriranje pristupa lokajnoj mreži sa udaljene lokacije putem interneta

• Konfiguriranje VPN routera za sigurno povezivanje dvaju odvojenih ureda u jednu virtualnu lokalnu mrežu putem interneta
• Konfiguriranje VPN routera za sigurno povezivanje pojedinačnih mobilnih korisnika na lokalnu mrežu ureda putem interneta
• Konfiguriranje VPN routera za sigurno povezivanje kućnog računala na lokalnu mrežu ureda putem interneta

Projektiranje i izvođenje svih vrsta bežičnih mreža

• Planiranje potrebne opreme za ostvarivanje stabilne veze između svih zadanih točaka bežične mreže
• Izrada bežičnih mreža na 2.4Ghz i 5Ghz
• Postavljanje opreme i precizno podešavanje usmjerenih antena
• Točan izračun udaljenosti lokacija i detaljno konfiguriranje svake pojedine točke zbog postizanja što veće stabilnosti i propusnosti mreže
• Zaštita mreže od neovlaštenog pristupa