Pretraži ovaj blog

ponedjeljak, 5. travnja 2010.

Automatski programabilni regulator temperature za radijatore


Ako imate ugrađen kalorimetar u stanu ili poslovnom prostoru ovo je uređaj koji će vam omogućiti uštedu i do 50% energije, odnosno novca za grijanje !

Na tržištu se mogu naći obični regulatori temperature za radijatore koji koštaju skoro koliko i ovaj automatski programabilni regulator. Njegova ogromna prednost je u tome što ga programirate jednom za čitavu sedmicu i više ne mislite o regulaciji, a on dalje radi za vas i štedi vaš novac! I to kako ga štedi !!

Moguće je programirati 7 promjena temperature u toku 24 sata za sve dane u sedmici. Dakle, možete ga podesiti tako da temperaturu u stanu održava na najoptimalniji način, zavisno od vašeg dnevnog rasporeda i boravka u stanu ili poslovnom prostoru.

Npr. podesite za sve radne dane (mogu se podesiti zajedno svi dani od pon-petak odjednom) da temperatura ujutro bude veća, dok se spremate na posao, zatim da se smanji sve dok se nalazite na radnom mjestu, zatim da se ponovo poveća recimo 30 minuta prije vašeg dolaska pa da se ponovo smanji od 24h do 7h. Vikendom je režim drugačiji pa subotu i nedelju podesite drugačije...
Ako regulator ugrađujete u poslovni prostor ušteda može biti i puno veća. Npr. ako radite od 9 do 17h, podesićete regulator da u 17h sasvim zatvori ventil, jer nema svrhe grijati do 22h ili 24h, prostor u kojem niko ne boravi.
Za vrijeme vikenda možete potpuno zatvoriti grijanje sve do ponedeljka, recimo 1h prije dolaska na posao.

Pogledajmo tu računicu za situaciju koju mi imamo u našoj radnji: toplana grije od 6h do 22h svaki dan, a naše radno vrijeme je od 9 do 17h radnim danom i 10 do 15h subotom. Nedeljom, naravno, ne radimo. To znači da štedimo grijanje za 25 radih dana x 7 sati (6-8h ujutro i 17-22h) što iznosi 175 sati. Ako uzmemo u obzir i subote (ne grijemo prostor od 6-9h i 15-22h) to je 4 x 10 = 40 sati i nedeljom 6-22h, još 4 x 16h = 64h.
Dakle od 496 sati mjesečno (31 dan x 16 sati), koliko toplana isporučuje toplotnu energiju, imamo 279 sati kada je grijanje potpuno isključeno, odnosno čitavih 56% vremena, i to potpuno automatski !!!
Ako ste mislili da je ušteda od 50% iz naslova samo reklamni trik, razmislite još jednom! :)

Naravno, velika ušteda se ostvaruje i za vrijeme grijanja jer ćete temperaturu podesiti u opsegu 20°C do 25°C, zavisno od potrebe, i regulator će tu temperaturu održavati. Svaki stepen niže znači uštedu od 3 do 5% energije.

Vratimo se funkcijama našeg "inteligentnog" regulatora. On će na sve načine pokušati da energiju uštedi, pa tako na primjer kada detektuje nagli pad temeperature u prostoriji, pretpostviće da vršite provjetravanje i zavrnuće radijator na 15 minuta (setovaće automatski temp. od 12°C), a zatim se vratiti u automatski režim koji ste podesili.

Ako vam se trenutno podešena vrijednost ne sviđa, jednostavnim okretanjem pokretnog točka na regulatoru podesite drugu vrijednost temperature, koja će važiti do sljedeće programirane promjene. Ili ako imate žurku u stanu i želite u sljedećih par sati podesiti temperaturu na neku vrijednost, to vrlo jednostavno možete uraditi, a zatim automatika opet nastavlja po zadatoj šemi...

Podešene vrijednosti možete i zaštiti od djece, tako da ne mogu slučajno promijeniti zadate parametre. Ako izlazite iz stana možete smanjiti grijanje pritiskom samo na jedan taster.
Jednom sedmično, regulator će da "odvrti" ventil radijatora od početka do kraja da spriječi stvaranje kamenca koji dovodi do blokiranja ventila.
Ako se pitate koliko će izdržati baterije u regulatoru, od tolikih pomjeranja ventila, ne trebate se zabrinjavati - po dokumentaciji proizvođača radni vijek baterija je 3 godine (koriste se standardne 2 x AA baterije)!

Na osnovu vlastitog iskustva možemo reći da se novac uložen u regulator višestruko otplaćuje u toku samo jedne sezone grijanja!


Električni razvod instalacije, osigurači i sklopke.


Primjer spajanja potrošača na trofazni i jednofazni vod.
Rekli smo da se električni vodovi po kući razvode prema potrebama, odnosno priključnim mjestima.
Tako recimo trofazni vod se može uvesti u kuhinju zbog priključka električnog štednjaka, u koltlovnicu zbog peći za centralno grijanje te u radionicu za pokretanje raznih jačih motora.
Koja je razlika između trofaznog i jednofaznog napona u instalacijama. Jednofazni napon u Hrvatskoj iznosi 230 V mjereno između faznog i nultog vodiča.
Kod trofaznog napona mjeri se napon između pojedinih faza i on iznosi cca 380 V. Trofazni motori moraju imati 3 faze između kojih postoji napon 380 V i nemoraju imati nulti vodič. Moraju imati uzemljenje.
U kući postoji obično trofazni priključak za električni štednjak koji ima grijaće ploče te električnu pećnicu. Na priključnim klemama sa stražnje strane štednjak postoje mjesta za priključak kabla za napon. Ukoliko je štednjak predviđen za trofazni napon po tvorničkim specifikacijama onda se on spaja na napon prema slijedećem:
Oznake za priključak na štednjaku:; R- Fazni vodič T- Fazni vodič S- Fazni vodič 0 - Nulti vodič Z- Uzemljenje Tvornički je podešeno da su oznake na klemama R, S i T spojeni mostićem od mesinga, a 0 i Z su slobodni. Ukoliko želimo štednjak spojiti na jednofazni napon, uporabimo trožilni gumirani kabel sa zaštitnim uzemljenjem (šuko) na slijedeći način:
Smeđa-crna žica na R T S klemu spojenu mostićem Plava žica na 0 klemu Žutozelena žica na Z. klemu
Presjek kabla mora biti 4 mm2. UIkoliko štednjak spajamo na trofazni vod moramo ukloniti mostić tako da na štednjaku sada imamo 5 klema za spajanje na kabel Kabel mora biti gumiran sa 5 žila, presjeka 2,5 mm2. Spaja se na štednjak na slijedeći način: Crna žica na klemu R Smeđa žica na klemu S Druga crna žica na klemu T Plava žica na 0 Žutozelena žica na Z.
Ukoliko niste sigurni, pozovite električara. Spajanje jednofaznih i trofaznih motora. Jednofazni motori sa četkicama spajaju se slično kao i štednjak, odnosno po klemama
. Ti motori imaju kondenzatore za početni pomak rotora, međutim kondenzatori su već spojeni na motor, pa nemorate imati brigu sa njima. O izmjeni kondenzatora opisat ću u jednom od narednih poglavlja. Trofazni motori spajaju se tako da se na 3 kleme označene sa R S i T spoje 3 faze, a na kućište motora spoji se zaštitni vodič (uzemljenje)
Može se desiti da se nakon spajanja motor vrti u obrnutom smjeru. Isključite ga iz napona i na klemama jednostavno zamijenite mjesta prve i zadnje žice , srednju ostavite.


Trofazni asinkroni motori





Trofazni motori izrađuju se za veće snage, i mogu se priključiti tamo gdje postoji trofazni priključak. Trofazni napon je napon mjeren među pojedinim fazama. i iznosi oko 380 V izmjenično.

Trofazni se namot spaja u spoj zvijezda ili trokut na priključnoj kutiji kao što je prikazano na slici:
Shematski prikaz spoja trokut /zvijezda prikazan je na slici:
Trofazni motori mogu raditi i na jednofazni napon, tako da im se među 2 faze bilo u trokutnom ili zvjezdastom spoju ubaci kondenzator.
Radni napon kondenzatora mora biti najmanje 400 V a kapacitet (u uF) ovisi o snazi motora:
Za prikaz vrijednosti kondenzatora vidi sliku: